History of St. Bartholomew's Episcopal Church

St. Bartholomew's Episcopal Church was officially organized as a mission congregation of the Church of the Good Shepherd on November 23, 1959 by Bishop Everett Holland Jones. The Rev. Hollier G. Tomlin, a deacon at the time, was put in charge of developing the new congregation and held the first service at All Saints' Episcopal Church. Beginning in January 1960, services were held in the cafetorium of Cullen Junior High School. On March 3, 1963, a groundbreaking ceremony, celebrated by Bishop Jones, was held on the present property donated by the Heldenfels family. Bishops Jones and R. Earl Dicus dedicated the building on Oct. 27, 1963. Rev. Tomlin later was called as its first rector after St. Bartholomew's was approved to become a parish in 1964.
In March 1973 , following Mr. Tomlin's resignation the Rev. Samuel G. Gottlich served as rector for 16 years. The third rector was the Rev. William J. Cavanaugh called in January 1990-July 1996. St. Bartholomew's fourth rector was the Rev. Dr. Kenneth T. Parks who was called in July 1997-Arpil 2005, the Rev. Andrew R. Thayer, our fifth rector, came July 2006-June 2009. In July 2008 the Rev. Sean P. Maloney came as our sixth rector. Twelve associate rectors have served the congregation.
Boy Scouts of America Troop 220 was the first organization sponsored by St. Bartholomew's. The congregation later was instrumental in bringing the Palmer Drug Abuse program to Corpus Christi which was housed on church property.
In 1973, a Mother's Day Out program was started. It has evolved into what is now St. Bartholomew's Academy, licensed by the state on January 24, 1994 and is a successful full time child care and pre-kindergarten program, serving not only parishioners but also as a major outreach to the Corpus Christi community. The Academy has been awarded a four star rating by Texas Workforce for eight years in a row. This is the highest rating you can receive .
In 1983, ground was broken for the parish hall. And in October of 1991, the parish paid off its 25-year mortgage.
April 2009 we completed a major renovation of all our buildings.